נסיכות בני דוד חרלפ

משפחת חרלפ : עבר , הווה ועתיד

תולדות משפחת חרלפ ברוסיה ובבלורוסיה

מאמר באנגלית שנכתבה על ידי בן משפחתנו אנדרו חרלפ מקזחסטן . תמצאו כאן על הכפר חרלפוביצי מדרום מזרח למינסק ועל הגעתנו לערבות רוסיה מצפון איטליה . מי ירים את הכפפה ליסוע לשם ?

חדשות

השרה מירי (מרים )רגב מקבלת את הספר 'שירת הי"ם' של זקיננו הגרי"מ חרל"פ זיע"א
שרת התרבות  מירי , מקבלת את הספר שירת הים, של רבינו הקדוש יעקב משה בן מרים...

אכן ראוי ספרו של קרובינו הדגול יאיר חרל"פ ,להינתן לכבוד שרת התרבות גב' מירי רגב.כידוע , לא בכדי אהב רבינו ר' יעקב משה את הים ואת העיר תל אביב וכתב "רק מנסיעתי לתל אביב ,הבנתי את קדושת ירושלים, וכן "נסעתי לתל אביב ובנסיעתי זאת התעברה בי נשמת משה אלשיך , אני משה והוא משה (אורי וישעי י"ח), וראויה שרת התרבות המובילה את חוק ' נאמנות בתרבות ', לקבל את ספרו של יאיר חרל"פ, שכתב אותו בדם ,יזע ודמעות והרבה מאמצים ,והזיל כסף רב מכיסו... כמו מרים ,אימו של הרב חרל"פ, שכמהה לבנה יעקב משה , היא מרים וזאת מרים,ומכוח ה'מריומות' האלה , תבוא ברכה לעם ישראל כולו..

העיירה ווילקאווישק- עיירת המוצא הפולנית רוסית ליטאית של בני חרלפ

מכאן היגענו.. עיירת המוצא של יצחק חרלפ ובת דודתו חיה חרלפ שהגיעו מהעיירה היהודית הזאת בשנת תר"י. מיהם המשוגעים העוזבים הכל והולכים אל הבלתי נודע.. 100 שנה לאחר מכן, באו הצוררים וסיימו להשמיד את כל מי שנשאר ! בזכותם ובזכות תושייתם הגענו מהעיירה עד הלום!!

כתב יד של הי"ד החזקה של הרמב"ם שנכתב על ידי בן משפחתינו

בספריה הלאומית הבריטית נשמר בכספת בתוך כספת ,כתב היד של היד החזקה ,בשני כרכים מאויירים ,כתב יד שהועתק בפקודת בן משפחתינו יוסף אבן חייא הרופא. אני ובני יותם המתנו שעות על שעות במבואת הספריה ,אולם בסופו של דבר , לא ניתן לנו להכנס ולמשש את כתב היד הזה שנגע בו קרובינו יוסף בן חייא הרופא - אולי אתם תנסו ?

בני משפחת חרלפ בטיקטין שבפולין

בפנקס קהילת העיר טיקטין,סמוך לביאליסטוק שבפולין,נמצאת אחת הערים העתיקות בפולין. בפנקס נמצאו שמותם של בני משפחתינו בהנהגת הקהילה וכמנהיגיה ,דיינים,גבאי צדקה וחסד,וגבאי ארץ ישראל.למעשה זאת העדות הספרותית החיצונית הקדומה ביותר על בני משפחתינו בפולין החל משנת 1685,אז כיהו יעקב חרלפ,כממונה על מאכל ומשתה ומידות ומשקלות.

הגדה של פסח עם מי מרום

יצא לאור הספר הנשגב מי מרום על הגדה של פסח בהמהדורה חדשה סדר חדש אותיות מאירות עינים והרבה הוספות חדשות מכ"י שעדיין לא ראו אור וכן ליקוט מספריו הרבים וכל הרואהו אומר ברקאי.על פי תורתו של מרן יש ייחודיות ענקית רוחנית בליל התקדש החג בו נקראת ההגדה. וכך כתב רבינו : "בלילה הזה מתלקח הלהב הקדוש של הצינור הגזעי של ישראל, הוא זרם הקודש הזורם בכול אחד מישראל מהאבות הקדושים אברהם יצחק ויעקב, בלילה הזה מתעניין כל בן ומשתוקק לעמוד על סוד קדושים של שיבת אמונים והדרת קודש". הספר במהדורה מפוארת ניתן לרכישה בישיבת בית זבול טל 0527620683 וכן בחנויות המובחרות.

נסיכות בני דוד חרלפ

משפחת חרלפ הינה משפחה עתיקת יומין . בני המשפחה הינם צאצאים ישירים של משפחת מלכי יהודה , וצאצאי המלך דוד ובנו שלמה - החכם מכל אדם . עם גלות ירושלים הראשונה ,בימי המלכים יהויכין וצדקיהו , גלו צאצאי המשפחה לבבל . בהמשך הם כיהנו כראשי גלות בבל עד לסוף האלף הראשון לספירה . משם עברו בני המשפחה לספרד ושם חי "חייא " שעל שמו ראשי התיבות בהם נקראת המשפחה : " חייא ראש ליהודי פולין ". או "חייא ראש ליהודי פורטוגל " . הן בספרד והן בפורטוגל בני המשפחה החזיקו בסמכויות שילטוניות ויש להם נכסים בברצלונה , לרידה , סרגוסה ,קלטיוד וליסבון וכן במחוז אלגריבה בדרום פורטוגל . עם גרוש ספרד התפזרו בני המשפחה לאיטליה ולמרחבי האימפריה העותומנית . חלק מבני המשפחה עברו מאלסנדריה בצפון איטליה לליטא ולאוקראינה ויסדו את הישוב היהודי שם . הרב יצחק ואשתו מהעיירה וילקויסק בדרום ליטא היו הראשונים מבני המשפחה שעלו לארץ ישראל בשנת התר"י והיתישבו בירושלים . נכדם היה הרב הגאון יעקב משה חרלפ זיע"א, מחבר מי מרום ומיסד את תורת הגאולה המודרנית והעכשווית . הרב אפרים חרלפ , שעלה לאחר מכן היה ממיסדי העיר רחובות . מכוחם , מתורתם ומרוח אמונתם בתקומת ישראל בארצו החדשה - ישנה, אנחנו כאן במדינת ישראל .

תמצית קורות בני המשפחה

מצורף מאמר מרוכז על קורות המשפחה , החל ממעבר חייא בן חזקיה ראש גלותא מבבל לגרנדה שבספרד , דרך פזורת משפחתינו באגן הים התיכון ,וקורות בני חייא באיטליה ובתורקיה ועד ההגעה למזרח פולין ולליטא , לוילקאויסק ולעיירות בחבל סובאלק וחזרת משפחת הרב חרלפ לארץ הקודש.

משפחת חרלפ בארצות הברית

78,444 זהו מספר בני המשפחה וקרוביהם מדרגה ראשונה כפי שנמצא ברשומות של הממשל בארצות הברית . אכן מספר מדהים . הראשונים שנזכרו הם צ'רלס חרלפ, אידה חרלפ ואסתר חרלפ שנולדו בסוף המאה ה-19 ונרשמו במרשם האוכלוסין בניו יורק בשנת 1930 . אכן מספר מדהים . האם אסתר חרלפ זו היא בתו של יצחק אליעזר חרלפ אחי הרב חרלפ ? פרטים באתר ancestry.com

משפחת חרלפ בעיר מינסק בבילורוסיה

לאחרונה , לאחר חיפושים שלי אחר אנטולי חרלפ , סגן ראש הממשלה בבילורוסיה שנעלם, התברר כי בעיר מינסק בבילורוסיה , ישנם בספר הטלפונים של העיר , 150 כתובות וטלפונים של בני המשפחה . דהיינו יותר מבני המשפחה בתל אביב , בירושלים וחיפה . מי יכול ויש לו אפשרות ליצור קשר לשם ?

קורות משפחת חרלפ -אבן יחיא בספרד ובפוטוגל

  בני משפחת אבן -יחיא חיו בספרד בערים ברצלונה , לרידה , סרגוסה וקלטיוד . בפורטוגל חיו בני המשפחה בליסבון . בני המשפחה היו מקורבים למלכי ספרד ופורטוגל , היה להם רכוש רב ושמשו יועצים , מנהלי כספים וראשי הצבא למלכים השונים . פרוט מדויק של פעלם כי רב נמצא באנציקלופדיה יודאיקה בערך  " Yahia".

ספרים של בני המשפחה

בני המשפחה , גאוני עולם ,חברו במשך השנים ספרים רבים בהיהדות , שאלות ותשובות ועוד . להלן מקצת ספריהם  

סמל המשפחה - coat of arms

במהלך השנים האחרונות הוצעו מספר סמלים עבור סמל המשפחה המורחבת . כאשר היום יש לכל ארגון איזשהו לוגו גרפי המאפיין את מהותו=מורשתו . כבר לבוסתנאי ראש הגולה ממשפחתינו היה סמל של זבוב , מופיע בספר סדר הדורות .בספר זה גם מסופרעל סמל המשפחה בצורת אריה העומד על שתי רגליו ובידיו לולב .  בעלוני המשפחה הוצעו מספר אפשרויות , אולם לא הוקם פורום מתאים להחלטה מעין זאת .  

איתור והרכשת נכסי המשפחה בספרד ובפורטוגל

 על פי הידוע , שימשו בני המשפחה בספרד ובפורטוגל בתפקידים בכירים בחצרות המלכים . גם מלכים אלו לא אחרו להשיב להם נכסים ועושר מלבד מה שרכשו בחריצותם ובכישרונותיהם כי רבים הם . על פי אנציקלופדיה יודאיקה , טרם גרוש ספרד,  היו בידיהם נכסים רבים , בעיקר בערים ברצלונה , לרידה וסרגוסה .מי ירים את הכפפה להשבת הרכוש הגזול ?

קורות משפחת חרלפ בליטא

 משפחת בני חייא ,או דון יחיא הייתה ממיסדי הישוב היהודי בפולין . ספר יוחסין השתמר בעיירה וילקויסק, בדרום ליטא של היום ובפלך סובלק לשעבר . בעיירה היה גם ספר תורה מגירוש ספרד - משם הגיעו בני המשפחה לאחר גירוש ספרד . מהעיר וילקוויסק עלו הרב יצחק וזוגתו חיה , גם היא מבית חרלפ  לארץ ישראל , מחוז נידח של האימפריה העותומנית בשנת התר"י - 1850 . 

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA