נסיכות בני דוד חרלפ

משפחת חרלפ : עבר , הווה ועתיד

חדשות

קורות משפחת חרלפ -אבן יחיא בספרד ובפוטוגל

  בני משפחת אבן -יחיא חיו בספרד בערים ברצלונה , לרידה , סרגוסה וקלטיוד . בפורטוגל חיו בני המשפחה בליסבון . בני המשפחה היו מקורבים למלכי ספרד ופורטוגל , היה להם רכוש רב ושמשו יועצים , מנהלי כספים וראשי הצבא למלכים השונים . פרוט מדויק של פעלם כי רב נמצא באנציקלופדיה יודאיקה בערך  " Yahia".

  
 
 
 
 
 
 
2.     משפחת (חרלפ) אבן יחיא בספרד ובפורטוגל
 
א)                      הקדמה
עם הגעתם של בני חזקיה ראש הגלות לספרד אל יוסף בן שמואל הנגיד בגרנדה אנו מוצאים את בני המשפחה בחמישה מקומות: ליסבון (פורטוגל), קלטיון - בין גודלאחרה לסרגוסה, שם ישנו בית כנסת על שם בני יחיא (תמונה חסרה), מונסון (מצפון מזרח לסרגוסה) ובסרגוסה עצמה. כן חיו בני המשפחה בעיר לרידה שם הוקמה הכנסיה "מריה דלה מילגרו" על בית הכנסת היהודי, במצודת היהודים שם (תמונה חסרה) היו מרתפים השייכים ליחיא בן דוד, שבא עם הכובשים מברצלונה אל העיר לרידה.
כמו כן ידוע חייא (אלדאודי ?) שערך את שירי יהודה הלוי והיו לו שירים שכתב בעצמו, שנשתמרו בקינות לתשעה באב במחזור הספרדי ועוד.
חייא אלדאודי נפטר בקשטיליא בשנת ד' אלפים תתקי"ד ונקבר בארץ ליאון – (סדר הדורות).
על פי ספר סדר הדורות היו בני יחיא (חרלפ) בגרנדה ובקסטיליה. דון יחיא בן יעיש בנה את בית הכנסת הגדול בליסבון (חסרה תמונה).
אל מארדה (לרידה) העיר הגדולה, הגיעו יהודים עוד בימי טיטוס שנשלחו על ידי שלישו של טיטוס. הם היו שועי ירושלים עושי פרוכות ויועצי מלאכת משי (מגליון של רב סעדיה גאון, מובא בספר יוחסין עמוד 144).
דון יוסף בן שלמה דון יחיא היה תלמיד חבר של הרשב"א.
על פי ספר שארית ישראל (יוסיפון ב') השר אדונירם גובה המס של שלמה המלך נפטר בספרד ואפשר היה לראות את מצבתו שם.
 
          ב)           אישים ומקומות
 
          אישים
         
          חייא אל דאודי
 
 
 
          מקומות
 
          1.       ליסבון – דון דוד אבן יחיא, דון שלמה אבן יחיא, דון יוסף אבן יחיא (הוא יזם את כתיבת        משנה תורה לרמב"ם עם איורים הנמצא במוזיאון הבריטי בלונדון), דון גדליה אבן יחיא, ר'         דוד אבן יחיא (חיבר כאן פרוש על ספר משלי הנקרא "קב ונקי").
2.          ברצלונה.
3.          לרידה (מרידה)
4.          סרגוסא
5.          קלטיון
6.          גירונדי – טודרוס אבן יחיא (1413)
7.          ליאון
8.          טוליטולה, קבר דון דוד אבן יחיא (1370)


תאור מפורט של אישיותם ופעלם של בני המשפחה בספרד ובפורטוגל

WCAG 2.0 (Level AA) דפי הנגישות באתרי 022 נבנו בהתאם לתקן נגישות WCAG 2.0 - AA